Ziemio moja, rosto miło
Nasza Ligota - video album
Ligockie Repozytorium Pieśni Ludowej
Ponad podziałami - film krótkometrażowy
Ligockie Wrzosy z Ligoty Prószkowskiej
Ziemio moja, rosto miło (jubileusz 20-lecia) - posłuchaj nasz audio album ...
Nasza Ligota - zobacz nasz video album i klipy ...
Ligockie Repozytorium Pieśni Ludowej
Ponad podziałami - obejrzyj film krótkometrażowy z naszym udziałem ...
Nagrody i wyróżnienia zespołu ...
poprzedni
następny
 

Zespół Śpiewaczy "Ligockie Wrzosy" został założony w czerwcu 2004 roku przez grono mieszkańców Ligoty Prószkowskiej oraz Agnieszkę i Przemysława Ślusarczyków przy wielkim wsparciu Anieli Czollek - wieloletniego sołtysa Ligoty Prószkowskiej. Zadaniem zespołu jest promocja wsi oraz rozwijanie kultury muzycznej jej mieszkańców oraz pielęgnowanie tradycji kultury śląskiej. Działalność zespołu jest finansowana przez OKiS w Prószkowie.

"Ligockie Wrzosy" zadebiutowały podczas Gminnych Dożynek w Górkach koło Opola 26 września 2004 roku. Zespół koncertuje na terenie województwa, w kraju i za granicą. Repertuar zespołu to około 100 pieśni w gwarze śląskiej, języku polskim i niemieckim.

Jest laureatem wielu nagród w konkursach regionalnych, wojewódzkich i międzynarodowych. Ligota Prószkowska to jedne z nielicznych miejsc na mapie województwa opolskiego i kraju gdzie żywa jest nadal tradycja wspólnego muzykowania, śpiewu obrzędowego a cappella i przede wszystkim przekazywania ustnego swojego dziedzictwa. Ligocianki uczestniczyły także w wielu lekcjach historii lokalnej prezentując najmłodszemu pokoleniu tradycję, gwarę oraz obyczaje ze swoich rodzinnych domów.

 
W 2022 roku zespół zrealizował 6 klipów video do "Muzycznego kalendarza" w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, polsko-czeskiego projektu unijnego "Przekraczamy granice 2014-2020" z utworami ze swojego repertuaru. W 2023 roku Ligockie Wrzosy w ramach pracy stypendialnej kierownika artystycznego w ramach "Marszałkowskich Talentów" zarejestrowały 20 pieśni a cappella z Ligoty Prószkowskiej do Ligockiego Repozytorium Pieśni Ludowej.